Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken boşalma 40 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problemdir. Erken boşalma her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesidir. Ancak erken boşalma cinsel ilişki denemelerinin %50'sinden fazlasında meydana geliyorsa hastalık olarak kabul edilir. Bundan daha azı her erkekte dönemsel olarak görülebilir.

Sıklıkla erken boşalma vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez görülür. Ancak en ileri halinde penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikler. Erken boşalmadaki önemli faktör boşalmanın erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunun cinsel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır. Boşalmanın küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelmesi, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi yaratarak psikolojik problemlere de yol açabilir.

Bu sorun çözümü en kolay cinsel sorunların başındadır. Erken Boşalma sorunu yaşıyorsanız bunun cinsel yaşamınızı ve hayat kalitenizi olumsuz etkilemesine müsaade etmeyin. Bu sorunun artık sadece psikolojik değil, psikolojik ve biyolojik faktörlerin birleşimi sonucu oluşan kompleks bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Hattat Klinik ekibi olarak bu muti disipliner anlayış doğrultusunda en kısa sürede bu sorunla başa çıkmanızı sağlamak üzere buradayız.

Boşalma Süresinin Standardı Var mı?

Bir erkeğin ne kadar sürede boşalması gerektiği konusunda tıbbi bir standart yoktur. Burada önemli olan boşalmanın erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olmaması ve cinsel ilişkide problem yaratmamasıdır.

Erken boşalma bazı kişilerde cinsel yaşamın başlamasıyla başlar. Buna primer yani birincil erken boşalma problemi denir. Bazı kişilerde ise daha önceden böyle bir sorun olmamasına rağmen sonradan bu sorun oluşur. Bu durumda erken boşalma seconder yani ikincildir. Erken boşalma sorununuzun nasıl ve ne zaman başladığı tedavi planınızın oluşturulmasında önem taşır. Erken boşalma bazen ilk ilişkiden itibaren ortaya çıkabileceği gibi bazen de daha önce problemi olmayan bir kişide sonradan gelişebilir. Düzensiz cinsel hayatı olan erkeklerde sık görülür. Ayrıca cinsel performansa çok önem veren ve bu nedenle gerginlik yaşayan kişilerde de sıkça ortaya çıkar.

İlk cinsel ilişkisini sağlıklı olmayan bir şekilde yaşamış kişilerde performans anksiyetesi yani kişinin cinselliğe aşırı gergin ve iyi bir performans gösterme çabası içinde yaklaşması sık görülür. İşte erken boşalmayı en çok performans anksiyetesinin yoğunluğu, cinsel hayatın düzeni ve sinirsel bir hastalığın mevcudiyeti etkilemektedir.

Erken Boşalma Nedenleri

Bazı uzmanlar erken cinsel deneyimlerin ileri yaşlarda düzeltilemeyecek cinsel alışkanlıklara yol açtığını belirtmektedir:

 • Başkaları tarafından farkedilmemesi için çok çabuk orgazm olmaya çalışmak ya da
 • Cinsellikten dolayı suçluluk duyup, bir an önce bitirmeye uğraşmak gibi davranışların erken boşalmaya etkisi olabileceğini belirtiyorlar.

Bunlarla birlikte,

Sertleşme problemi de erken boşalma sorununa katkıda bulunabiliyor. Sertleşme sorunu yaşayan erkek sertliğin kaybolmaması yada kaybolmadan cinsel ilişkiye girilmesi adına hızlı boşalmayı alışkanlık haline getirebiliyor. Ayrıca cinsel performansları konusunda sürekli endişe yaşayan kişilerde de erken boşalma problemi daha sık görülüyor.

Biyolojik Nedenler
Daha nadir olarak sinir sistemine yapılan bir travma yada cerrahi operasyon ile bazı ilaçların da erken boşalmaya yol açabileceği belirtiliyor. Uzmanlar birçok biyolojik faktörün de erken boşalma sorununa yol açabileceğini belirtiyor:

 • Anormal hormon seviyeleri
 • Boşalma reflekslerindeki problemler
 • Tiroid sorunu gibi bazı sistemik rahatsızlıklar
 • Prostat veya üretradaki enfeksiyonlar
 • Genetik etkenler erken boşalma sorununa katkıda bulunabiliyor.

Genellikle altta yatan neden psikolojik olsa da nadiren fiziksel bir neden (prostat bezi inflamasyonu veya sinir sistemi fonksiyon bozukluğu gibi) de etken olabilir:

 • Sempatik sinir sistemi hasarı (örneğin karın ve çevresindeki ameliyatlar sonrası)
 • Prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat enflamasyonları (prostatit)
 • Şeker hastalığı
 • Bölgesel genito-üriner hastalık
 • Bölgesel duyu hasarı
 • Polisitemi
 • Polinörit ve bunlar gibi organik faktörler etkili olabilir.

Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde özellikle 18-30 yaş arasında görülür. Bunun sebebi erken boşalmanın daha çok erkeğin cinsel deneyiminin yeni olduğu (yeni bir partner vb) durumlarda ortaya çıkmasıdır. Ancak yaş ilerledikçe ikincil bir sertleşme için gereken sürenin uzar veya tam sertleşmeye ulaşamamak gibi sorunlar ortaya çıkar. Sertleşme tam olmazsa erken boşalma da sıklaşır. Çoğu zaman evliliklerde eşler bu sorunu kabullenmiş görünür. Ancak özellikle yeni bir ilişkiye girildiğinde yeni partner için bu sorun büyük paniğe yol açabilir.

Risk Faktörleri

 • Sertleşme sorunu: Dönemsel veya sürekli olarak sertleşme sorunu yaşıyorsanız, sürekli sertleşmeyi kaybetmekten korkmanız erken boşalma probleminin gelişmesine neden olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan her üç erkekten yaklaşık 1 tanesinde sertleşme sorunu da bulunmaktadır.
  Sertleşme problemi erken boşalmaya neden olabileceği gibi, erken boşalma da sertleşme sorununa yol açabilir. Sertleşme problemi yaşayan erkek, sertliği kaybetmemek ve cinsel ilişki boyunca devam ettirmek adına erken boşalmayı alışkanlık haline getirebilir. Bunun gibi erken boşalma ile sertleşme de kaybolur. Birçok erkek bu durumda ikinci bir sertleşme yaşamaya kendini zorunlu hisseder. Ancak eğer ikinci sertleşme de başarısız olursa bu heyecan, korku, gerilim gibi olumsuz duygulara yol açar. Serleşme fiziksel bir durum olmakla birlikte psikolojiden de etkilendiğinden erkek giderek daha zor sertleşir. Burada önemli olan nokta ikinci sertleşmenin yaşla birlikte güçleştiğinin bilinmesidir. Özellikle 40-50'li yaşlardan sonra birinci ve ikinci bir sertleşme arasındaki süre uzar. Bazı erkeklerde bu süre yarım saat iken , bazılarında 18-20 saat alabilir.
 • Sağlık sorunları: Kalp rahatsızlığı gibi bir sağlık sorunu cinsel beraberlik esnasında kendinizi endişeli ve aşırı heyecanlı hissetmenize neden olabilir. Bu durumda boşalmak için acele ederseniz erken boşalma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Stres: İş, okul veya aile yaşamınızdaki fiziksel ve duygusal stresler cinsel ilişki esnasında rahatlamanızı ve odaklanmanızı kısıtlayarak erken boşalmanıza neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar: Nadiren beyindeki kimyasalları etkileyen bir ilacın kullanımı da erken boşalma sorununa yol açabilir.

Hattat Klinik Erken Boşalma Reçeteniz

Hattat Klinikte Size özel tedavi reçeteniz oluşturulmadan önce, erken boşalmanın psikolojik kaynaklı mı yoksa organik mi olduğu araştırılır. Bu araştırmaların sonucunda Size özel tedavi planı düzenlenir. Erkeğin boşalmasını kontrol etmesi için bazı ev ödevleri verilir. Bu ödevler, erkeğin boşalmanın kontrolünü sağlaması için eşiyle beraberken yapacağı bazı egzersizlerden oluşur.

İlaç tedavileri de destek olarak verilmekle birlikte ev ödevleriyle kişinin ilaca bağımlı olmaksızın kendi başına kontrolü sağlaması hedeflenir.

Tedavide, erkeğin bakış açısı, partnerinin olup olmaması ve onunla beraber terapiye gelmesi çok önemlidir.

Cinsel tedaviler eğer kişinin başka bir kişilik veya ilişki problemi varsa uygun değildir. Öncelikle kişinin diğer problemlerinin ele alınması ve tedavi edilmesi gerekir.Çünkü bu problemler cinsel tedavide engel oluştururlar. Örneğin: kişinin depresyonu ya da partner ile bir problemi mevcut ise cinsel tedaviden önce depresyonunun ve ilişki problemlerinin düzenlenmesi daha sonra çift olarak cinsel tedaviye başlaması tavsiye edilir.

Erken boşalma şikayetiniz varsa Hattat Klinik uzmanınız öncelikle cinsel geçmişiniz ile ilgili detaylı bir ön görüşme yapacaktır.

Doktorunuz aşağıdaki soruları, erken boşalmaya yol açan nedenleri araştırmak için sorabilir:

 • Ne kadar zamandır erken boşalıyorsunuz?
 • Erken boşalma sadece belli bir partnerle mi oluyor, yoksa genel olarak tüm cinsel partnerlerinizle bu sorunu yaşıyor musunuz?
 • Her cinsel beraberlikte erken boşalma sorunu yaşıyor musunuz?
 • Ne kadar sürede bir cinsel beraberlik yaşıyorsunuz?
 • Erken boşalmanın hayat ve cinselliğiniz üzerindeki etkileri nelerdir?
 • Erken boşalmayla birlikte sertleşme sorunu da yaşıyor musunuz?
 • Bir hastalığınız veya kullandığınız bir ilaç var mı?

Bu ve bunun gibi sorularla erken boşalma şikayetinizi araştıran doktorunuz ardından yapacağı fizik muayene ile tanınızı koyacaktır.

Erken boşalma sorununuza yol açan organik bir sebep bulunmadığında, psikolojik kökenli bir erken boşalma sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda ekibimiz bu soruna yol açan faktörleri araştıracak ve problemin kökenine inerek tedaviniz sağlanacaktır.

Tedavi Seçenekleri

Hattat Klinik'te genel olarak erken boşalmanın tedavisini cinsel terapi, ilaçlar ve psikoterapi teknikleriyle yapmaktayız. Birçok erkek için bu tedavi seçeneklerinin birlikte kullanılması daha yararlı olmaktadır. Bu nedenle kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması çok önemlidir. Düzenli bir cinsel yaşam ve sürekli bir partner erken boşalma tedavisinde önemlidir. Tedavide kullandığımız seçenekleri aşağıda ayrıntıları ile bulacaksınız:

Cinsel Terapi: Cinsel terapide cinselliğinizin kalitesini arttıracak ve cinsel problemlerinizle baş etmenizi sağlayan teknikler öğrenirsiniz. Bu cinsel ilişkiden bir-iki saat önce yapacağınız mastürbasyonlar gibi ev ödevleri şeklinde olabilir. Ya da doktorunuzun erken boşalmanın yarattığı cinsel gerginlikten uzaklaşmanız için bir süre diğer cinsel oyunlarla rahatlamanızı ve dikkatinizi cinsel birleşmeden uzaklaşmanızı gerektirecek tavsiyeler şeklinde de olabilir.

Erken boşalmada boşalma refleksif hale gelmeden kişinin bunu hissetmesi ve durdurması hedeflenir. Tedavide egzersizler kişinin kendi başına yapacağı çalışmalar ve partneriyle yapacağı çalışmalar şeklinde düzenlenmektedir. İlaç tedavileri de destek olarak verilmekle birlikte ev ödevleriyle kişinin ilaca bağımlı olmaksızın kendi başına kontrolü sağlaması amaçlanmaktadır. Ancak çok erken boşalan kişide, başlangıçta herhangi bir egzersiz (sıkma, germe, çift yönlü germe) uygun değildir.

Erken boşalmada en sık kullanılan cinsel egzersiz sıkıştırma / sıkma tedavisi' dir.

Bu egzersizde cinsel ilişki sırasında veya öncesinde eğer erkek erken boşalma olacağını hissederse cinsel ilişkiye ara verir ve kendisi veya eşi penisi baş ve işaret parmakları ile kavrayarak sıkayarak penisin uç kısmının hemen gerisine yaklaşık 20 saniye süresince hafif bir basınç uygular. Daha sonra cinsel ilişkiye baştan başlanır. Bu yöntem gerektiği kadar sıklıkla uygulanabilir.

Diğer bir eğitim şekli de ilişki halinde veya mastürbasyon yaparken penisi kişinin yada partnerinin uyarması fakat boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurması şeklindedir. 30-60 saniye boyunca uyarıyı durdurulduktan sonra uyarıya tekrar başlanır. Uyarı tekrar durdurulur veya uyarı tekrar başlanır. Bu şeklinde 5-6 kere tekrarladıktan sonra boşalmaya izin verilir.

İlaç Tedavisi: Erken boşalmanın tedavisinde çeşitli antidepresan ilaçlar ile bazı lokal aneztezik kremler de kullanılabilir. İlaç tedavisi - dopamine antagonistleri - antidepresanlar - anksiyolitikler - anestezik etkili losyon/krem ler de davranış terapiye ek olarak önerilebilir.

Antidepresan ilaçların erken boşalmadaki başarıları son dönemlerde fark edilmiştir. Hekimler, antidepresan alan bazı erkek hastaların yan etki olarak boşalmanın gecikmesi şikayeti ile kendilerine müracaat ettiklerini fark etmişlerdir. Bundan dolayı, erken boşalma problemi olanlarda antidepresan ilaç kullanımı başlamıştır. Erken boşalma tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar, seçici olarak serotonin gerialımını engelleyen ilaçlar (örneğin fluoxetine, paroxetine veya sertaline) ve trisiklik antidepresanlardır (clomipramine gibi).

Ayrıca anestezik maddeler içeren bazı spreylerin penis çevresine sıkıldığında fazla duyarlılığı ortadan kaldırdığı, hissizlik yaptığı için tam olarak zevk yaşanmasa da boşalma süresinin oldukça geciktiği görülmektedir.

Psikoterapi - Davranış tedavisi: Danışmanlık yada konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapide ilişkilerinizi ve cinsel deneyimlerinizi uzman psikologumuz ile tartışırsınız. Bu seanslar performans heyecanı ile baş etmenize, stresinizi yönetmenize veya erken boşalma probleminize yol açan diğer sebepleri anlayıp çözümlemenize yardımcı olur. Davranış tedavisinin başarı oranı %60-90 arasındadır. Ancak bu başarı oranları için eşlerin birbiri ile uyumunun iyi olması gerekir.

Erken boşalmanın başarılı tedavi sonuçları olmasına rağmen tedavi edildikten sonra da tekrarlayabileceğini unutamamalısınız. Bu sorununu cinsel yaşamınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin, Hattat Klinik ekibi ile birlikte doğru sebepleri ortaya çıkarıp buna göre uygun tedavi planınızı oluşturun.

Bunları Hatırlayın

 • Çoğu erkek ilk ilişkilerinde erken boşalma eğilimindedir.
 • Çoğu erkek bu problemin üstesinden gelir ama bazıları bir uzmanın görüşüne ihtiyaç duyar.
 • Birçok erkek zaman zaman erken boşalma problemi yaşamakta ve sonradan kendileri bu sorunu çözmektedirler.
 • Erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve sevişmenin yapılabildiği uygun ortamlar doğdukça daha güvenli olur ve erkek kendini tutmayı öğrenir.
 • Kalıcı "erken boşalma" hem erkeğin hem partnerinin seksüel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.
 • Tedavi gerektiren durumlarda ise oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bunları Biliyor musunuz?

 • Kalbin ilacı seks! Kalp hastalarının en büyük korkularından biri seks yapmak!

  Oysa seks, kalp hastaları için engel olmadığı gibi, kalbin performansını artırarak yaşam süresini uzatabiliyor.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Sağlıklı bir cinselliğe ulaşmayı hedefliyorsanız sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına ihtiyacınız vardır.

  Cinsel enerjinizi arttıracak bir beslenme planı oluştururken kalbinize ve beyninize iyi gelen yiyeceklerin cinselliğinize de iyi geldiğini bilmelisiniz.

  Dr. Ece Hattat

  Hattat Klinik

 • Unutmayın! Cinsel problemi olan her 10 kişiden yalnızca biri hekime başvuruyor. Oysa cinsel sorunlar hastaların %62'sinde özgüven kaybına, %21'inde ilişki problemlerine yol açıyor.

  Aile Sağlığı Aaraştırma Derneği verilerine göre cinselliğin hala bir tabu olduğu ülkemizde her 100 kişiden 40'ının cinsel sorunlarını kimseye anlatmadığı, 10 kişiden sadece 1'inin doktora başvurduğu tespit edildi.

  İrem Hattat

  Avrupa Cinsel Sağlık Birliği (ESHA) Başkanı

 • Doğru Anahtar Sağlıklı Yaşam Tarzı

  Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin %90’ında kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet veya sigara kullanımı gibi risk faktörlerinden biri mutlaka görülüyor. Şeker hastası erkeklerin %50’sinde sertleşme sorunu ortaya çıkıyor. Öyle anlaşılıyor ki dengeli, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri sertleşme sorununa yol açan risk faktörlerini de azaltıyor.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Kadınlarda en sık gördüğümüz cinsel problemler vajinismus, cinsel isteksizlik , ağrı, uyarılma ve orgazm problemleri. Ayrıca cinsellikten zevk alamama, cinselliğe az ilgi duyma, eşle olan cinsel rutinden memnun olmama gibi şikayetler yaşayan da önemli sayıda kadın bulunmaktadır.

  Birçok kadın cinsel sorunlarını eş veya partnerleri ile konuşamamakta, utanma nedeniyle tedaviye başvurmamakta ve cinsel sorunlarının çözümü olmadığına inanmaktadır.
  Oysa kadınlarda cinsel problemlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal nedenleri olup, günümüzde bu sorunların başarılı tedavileri mevcuttur.

  Dr. Ece Hattat

  Hattat Klinik

 • Çoğu erkek, bir kadınla ilk ilişkisinde erken boşalma eğiliminde olur ve kendi başına erken boşalma probleminin üstesinden gelebilir. Ama bazıları, bir uzman görüşüne ihtiyaç duyar. Kalıcı ‘erken boşalma’nın hem erkeğin hem partnerinin cinsel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.

  Tedavi gerektiren durumlarda çok başarılı sonuçlar elde edilir. Bir uzmana danışmakta geç kalmayın.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Cinsel güçsüzlük sorunu her yaştaki erkeğin yüzyüze gelmekten bile korktuğu önemli bir sağlık problemi. Üstelik bu durum partnerleri de etkiliyor.

  Cinsel güç kaybı yaşıyorsanız, altta yatan faktörlerin incelenmesi ve doğru sebebe uygun doğru tedavi protokolü ile tedavi edilmesi gerekir.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Metabolik Sendrom cinsel problemlere yol açıyor!
  Karın içindeki yağ birikimi kendini bel çevresindeki artış yani abdominal obezite ile gösteriyor. Bu yağlar Metabolik Sendrom olarak bilinen ve bel çevresi kalınlığı, trigliserit ve bazen de LDL-kötü kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve insülin direnci ile kendini belli eden bir sağlık sorununa yol açıyor.

  Bu sendrom sadece damarlarını yaşlandırmakla kalmıyor, son dönemde yapılan araştırmalara göre testosteron seviyelerinde de bir düşüşe yol açıyor. Öyle görülüyor ki karın için yağları estetik kaygılardan çok daha fazla soruna neden oluyor.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Testis Kanserinde erken teşhis tedaviye giden ilk adımdır.

  Testis kanseri erkek seks hormonlarını ve sperm üretimini sağlayan testislerde meydana gelen bir kanser tipidir. Özellikle 15-35 yaş arasındaki genç erkeklerde sık görüldüğünden dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Şeker hastalığı sertleşme sorunu için yaygın bir risk faktörü olarak değerlendiriliyor. Şeker hastalığı hem sinir hem de damar hasarı yaratarak sertleşme fonksiyonlarını bozuyor. Bunun yanı sıra orgazm hissinde azalma, haz alamama, mesaneye doğru geri boşalma veya gecikmiş boşalma problemleri de görülüyor. Ancak diyabetin yarattığı cinsel sorunların yaşam kalitesini düşürmesine izin vermemek mümkün.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Bizim yaklaşımımızda, Prostat Kanseri tedavisinde başta HIFU gibi yeni metodlar olmak üzere tüm tedavi seçenekleri değerlendiriliyor, hasta için en uygun tedavi tespit ediliyor ve yaşam kalitesini ve cinsel sağlığı en az derecede etkileyen tedavi protokolü oluşturuluyor.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

 • Bazı tansiyon ilaçları, depresyon ve endişe ilaçları, uyku hali yaratan sedatifler ve bazı hormon ilaçları cinselliğinizi etkileyebilir. Yeni başladığınız bir ilaç sonrası cinsel performans ve istek sorunları yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşüp, ilacınızın böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenin. Doktorunuz gerektiğinde ilaç değişikliğine gidecektir. Özellikle antidepresan ilaçlar alıyorsanız cinsel sorunlarınızı etkilediğini düşünerek ilaçlarınızı bırakmayın. Bu ilaçları kullanırken de cinsel performansınız arttıracak yöntemler vardır. Doktorunuza danışın.

  Prof. Dr. Halim Hattat

  Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Fresh News

Fresh News

Güncel yazılarımızı bu bölümden takip edebilir, Fresh News RSS akışlarımıza abone olabilirsiniz.

Devam

Biz Sizi Arayalım

Biz Sizi Arayalım

Oğrenmek istediğiniz bir sorunuz mu var? Kısa formumuzu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Devam

Kendinizi Test Edin

Kendinizi Test Edin

Neler yaşamakta olduğunuzu ve neler hissettiğinizi daha iyi anlamanız konusunda testlerimize göz atın.

Devam

Köşe Yazılarımız

Köşe Yazılarımız

En güncel köşe yazılarımızı burada okuyun.

Devam

Hızlı Tüyolar

Hızlı Tüyolar

Penisiniz küçük mü?, Yaşlandıkça penis küçülür mü?, Ereksiyon kaybı yaşıyorsanız.

Devam

Sizin Sorduklarınız

Sizin Sorduklarınız

28 yaşında, lise mezunu bir bayanım. Eşimle severek evlendim. Evlenmeden önce bir süre flört ettik.

Devam

AvrupaCinselSağlık Birliği

AvrupaCinselSağlık Birliği

2002 yılında kurulmuş olan Avrupa Cinsel Sağlık Birliği, kar amacı gütmeyen bir dernek olup...

Devam

Videolar

Videolar

Cinsel yaşam ve daha birçok konu hakkındaki videolarımızı bu bölümden takip edebilirsiniz.

Devam

HAKKIMIZDA

Kaliteli Yaşam Bir Tutkudur sloganıyla Hattat Klinik ekibi olarak yeni bir anlayışın öncüsü olmayı hedefliyoruz!

Cinsellik kaliteli bir yaşamın önemli bir parçası.Hattat Klinik olarak uzun yıllar cinsel fonksiyon alanında edindiğimiz uluslar arası tecrübe ve bilgiler...

Details

KISA KISA

Kalbin ilacı seks! Kalp hastalarının en büyük korkularından biri seks yapmak!

Oysa seks, kalp hastaları için engel olmadığı gibi, kalbin performansını artırarak yaşam süresini uzatabiliyor.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Sağlıklı bir cinselliğe ulaşmayı hedefliyorsanız sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına ihtiyacınız vardır.

Cinsel enerjinizi arttıracak bir beslenme planı oluştururken kalbinize ve beyninize iyi gelen yiyeceklerin cinselliğinize de iyi geldiğini bilmelisiniz.

Dr. Ece HattatHattat Klinik

Unutmayın! Cinsel problemi olan her 10 kişiden yalnızca biri hekime başvuruyor. Oysa cinsel sorunlar hastaların %62'sinde özgüven kaybına, %21'inde ilişki problemlerine yol açıyor.

Aile Sağlığı Aaraştırma Derneği verilerine göre cinselliğin hala bir tabu olduğu ülkemizde her 100 kişiden 40'ının cinsel sorunlarını kimseye anlatmadığı, 10 kişiden sadece 1'inin doktora başvurduğu tespit edildi.

İrem HattatAvrupa Cinsel Sağlık Birliği (ESHA) Başkanı

Doğru Anahtar Sağlıklı Yaşam Tarzı

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin %90’ında kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet veya sigara kullanımı gibi risk faktörlerinden biri mutlaka görülüyor. Şeker hastası erkeklerin %50’sinde sertleşme sorunu ortaya çıkıyor. Öyle anlaşılıyor ki dengeli, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri sertleşme sorununa yol açan risk faktörlerini de azaltıyor.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Kadınlarda en sık gördüğümüz cinsel problemler vajinismus, cinsel isteksizlik , ağrı, uyarılma ve orgazm problemleri. Ayrıca cinsellikten zevk alamama, cinselliğe az ilgi duyma, eşle olan cinsel rutinden memnun olmama gibi şikayetler yaşayan da önemli sayıda kadın bulunmaktadır.

Birçok kadın cinsel sorunlarını eş veya partnerleri ile konuşamamakta, utanma nedeniyle tedaviye başvurmamakta ve cinsel sorunlarının çözümü olmadığına inanmaktadır.
Oysa kadınlarda cinsel problemlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal nedenleri olup, günümüzde bu sorunların başarılı tedavileri mevcuttur.

Dr. Ece HattatHattat Klinik

Çoğu erkek, bir kadınla ilk ilişkisinde erken boşalma eğiliminde olur ve kendi başına erken boşalma probleminin üstesinden gelebilir. Ama bazıları, bir uzman görüşüne ihtiyaç duyar. Kalıcı ‘erken boşalma’nın hem erkeğin hem partnerinin cinsel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.

Tedavi gerektiren durumlarda çok başarılı sonuçlar elde edilir. Bir uzmana danışmakta geç kalmayın.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Cinsel güçsüzlük sorunu her yaştaki erkeğin yüzyüze gelmekten bile korktuğu önemli bir sağlık problemi. Üstelik bu durum partnerleri de etkiliyor.

Cinsel güç kaybı yaşıyorsanız, altta yatan faktörlerin incelenmesi ve doğru sebebe uygun doğru tedavi protokolü ile tedavi edilmesi gerekir.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Metabolik Sendrom cinsel problemlere yol açıyor!
Karın içindeki yağ birikimi kendini bel çevresindeki artış yani abdominal obezite ile gösteriyor. Bu yağlar Metabolik Sendrom olarak bilinen ve bel çevresi kalınlığı, trigliserit ve bazen de LDL-kötü kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve insülin direnci ile kendini belli eden bir sağlık sorununa yol açıyor.

Bu sendrom sadece damarlarını yaşlandırmakla kalmıyor, son dönemde yapılan araştırmalara göre testosteron seviyelerinde de bir düşüşe yol açıyor. Öyle görülüyor ki karın için yağları estetik kaygılardan çok daha fazla soruna neden oluyor.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Testis Kanserinde erken teşhis tedaviye giden ilk adımdır.

Testis kanseri erkek seks hormonlarını ve sperm üretimini sağlayan testislerde meydana gelen bir kanser tipidir. Özellikle 15-35 yaş arasındaki genç erkeklerde sık görüldüğünden dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Şeker hastalığı sertleşme sorunu için yaygın bir risk faktörü olarak değerlendiriliyor. Şeker hastalığı hem sinir hem de damar hasarı yaratarak sertleşme fonksiyonlarını bozuyor. Bunun yanı sıra orgazm hissinde azalma, haz alamama, mesaneye doğru geri boşalma veya gecikmiş boşalma problemleri de görülüyor. Ancak diyabetin yarattığı cinsel sorunların yaşam kalitesini düşürmesine izin vermemek mümkün.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Bizim yaklaşımımızda, Prostat Kanseri tedavisinde başta HIFU gibi yeni metodlar olmak üzere tüm tedavi seçenekleri değerlendiriliyor, hasta için en uygun tedavi tespit ediliyor ve yaşam kalitesini ve cinsel sağlığı en az derecede etkileyen tedavi protokolü oluşturuluyor.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Bazı tansiyon ilaçları, depresyon ve endişe ilaçları, uyku hali yaratan sedatifler ve bazı hormon ilaçları cinselliğinizi etkileyebilir. Yeni başladığınız bir ilaç sonrası cinsel performans ve istek sorunları yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşüp, ilacınızın böyle bir etkisi olup olmadığını öğrenin. Doktorunuz gerektiğinde ilaç değişikliğine gidecektir. Özellikle antidepresan ilaçlar alıyorsanız cinsel sorunlarınızı etkilediğini düşünerek ilaçlarınızı bırakmayın. Bu ilaçları kullanırken de cinsel performansınız arttıracak yöntemler vardır. Doktorunuza danışın.

Prof. Dr. Halim HattatAile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı

Yasal Uyarı

Son Güncelleme: Mart, 2011

Öncelikle www.HattatKlinik.com web sitemizi ziyaret ttiğiniz için teşekkür ederiz.

Hattat Klinik Web Sitesi içeriği sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlı oluşturulmuştur.

Bu Web Sitesindeki hiçbir şey bir tavsiye veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır.

Kendi sağlık durumunuz konusunda sadece doktorunuzun önerilerine güvenmeniz çok önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz